[cle1: REDIRECTION_DANS Lang:TR] [cle1: SECONDES Lang:TR]

2017, MUHTEŞEM BİR DÖNÜŞ YILI!

Monte-Carlo Rallisi, 2017 FIA Dünya Ralli Şampiyonasının açılışını yapıyor ve yeni sezona CITROËN Racing ekibinin muhteşem geri dönüşü damga vuruyor. C3 WRC, FIA'nın yeni yönetmeliğine uyarken, çok daha göz alıcı bir World Rally Cars serisi sunuyor. Üreticinin, 96 zafer ve sekiz WRC unvanıyla yazdığı efsanenin ardından şampiyonaya geri dönüşünü simgeliyor. 2017 yılı, tüm CITROËN Racing ekibi için önemli bir görevle açılıyor: C3 WRC'nin direksiyonunda markayı en üst dünya şampiyonası seviyesine çıkarmak!
background2.JPG

2017 SEZONU AÇILDI

yarisiralama

-

TEAM RACING BULUŞMASI

2017 sezonu boyunca, CITROËN Total Abu Dhabi WRT ekibi pilotları için iki ila dört C3 WRC hazırlayacak.

Kris Meeke / Paul Nagle

Craig Breen / Scott Martin

Stéphane Lefebvre / Gabin Moreau

Khalid Al Qassimi / C.Patterson

Kris-&-Paul.jpg

İNGİLİZ TARZI BAŞARI

İngiliz Kris Meeke, ilk ralli mücadelesini 2000 yılında verdi ve ikinci sezonunda İngiltere Gençler Şampiyonu oldu. Bu unvan ona 2003 ve 2004'te Opel ile katıldığı JWRC'nin kapılarını açtı.

Kris sonrasında CITROËN Sport ekibine katıldı ve buradaki yolculuğuna Paul Nagle ile birlikte Monte-Carlo Rallisi'nde zaferle başladı (şampyiona üçüncüsü). 2009'da Kris, IRC'de yarışmak üzere Peugeot UK takımı tarafından seçildi. Dört zafer kazandı ve şampiyonluk unvanını elde etti. Bir kez daha kapasitesini gösteren Kris, 2014'te CITROËN Total Abu Dhabi World Rally Team'in direksiyonuna geçti ve dört kez podyuma çıktı.

Kris Meeke, WRC'ye geri dönüşün ilanı ekibe katılan ilk pilot oldu. Tüm arazi koşullarında mücadele eden Kris, dünya şampiyonu olabilecek deneyimde ve seviyede.


• 2002'de ilk WRC İngiltere Rallisi
• WRC'ye 73 katılım
• 2015'te Arjantin'de, 2016'da Portekiz ve Finlandiya'da 1.
Craig-&-Scott.jpg

EKİBİN İRLANDALISI

Craig Breen'in kariyeri, Wales Rally GB'nin son özel yarışında stop noktasında şampiyonluğu koparıp aldığı WRC Academy 2011'de yükselişe geçti.

2012 sezonuna, Monte-Carlo Rallisi'nde S-WRC zaferiyle başladı. S-WRC'de üç yeni zafer kazanarak sezonun sonunda yardımcı pilotu Paul Nagle ile birlikte şampiyonluğu kazandı.

Performansları ve azmi Abu Dhabi Total WRT takımında 2016'da altı ralliden oluşan bir programa dahil olmasını sağladı. İsveç'te sekizinci, Polonya'da yedinci olduktan sonra Finlandiya'da atılım yaparak podyuma çıktı. Bu yükseliş, 2017'de Citroën Total Abu Dhabi WRT ekibinde resmen direksiyona geçmesiyle ödüllendirildi.

• 2009'da Portekiz'de ilk WRC rallisi
• WRC'ye 37 katılım
• 2016 Finlandiya WRC'da 3.

EKİBİN KÜÇÜK FRANSIZI


Stéphane Lefebvre, Fransa Şampiyonasının tanıtım yarışlarında deneyim kazandı. 2012'de Volant 207'nin En İyi Genç Pilotu olan Stéphane, ilk uluslararası rallilerine ertesi yıl Avrupa Şampiyonası'nda katıldı ve FIA Junior WRC, WRC3 ve ERC Junior 2014'ü aynı anda kazanarak engin yeteneğini gözler önüne serdi!

Ertesi yıl, Stéphane Dünya Şampiyonası'nda on üç yarışın başlangıç çizgisindeydi. Monte-Carlo Rallisi'nde WRC2 zaferinin ardından, çıraklık dönemi son beş ralliyle devam etti. Sezonu İngiltere'de sekizincilikle bitirdi.

Stéphane, 2016'da, Gabin Moreau'nun yanında Abu Dhabi Total WRT ekibine katıldı. Sezon güzel bir beşincilikle başlarken, Stéphane Portekiz ve Polonya'da ilerleme kaydettiğini gösterdi; ancak sezona sert bir şekilde yoldan çıkma olayı damga vurdu.

Sezon sonunda İngiltere'ye geri dönen Stéphane, dokuzuncu bitirdi; ardından VAR Rallisi'nde Gabin ile tekrar buluşarak Citroën Total Abu Dhabi WRT ekibiyle 2017 sezonuna hazırlanmak üzere test sürüşlerine katıldı.

• 2013'te Fransa'da ilk WRC rallisi • WRC'ye 26 katılım • 2016 Monte-Carlo WRC'da 5.
Stephane-&-Gabin.jpg
Khalid-&-Chris.jpg

ÇÖLDEN WRC'YE

Şeyh Khalid Al Qassimi, yarışlara çöllerde bir 4x4'ün direksiyonunda başladı. Ralli kariyeri 2002'de FIA Ortadoğu Şampiyonası (MERC) ile başladı ve hem grup olarak, hem Birleşik Arap Emirlikleri Şampiyonası'nı kazandı. Bir sakatlığın ardından 2004'te yarışlara geri dönen Khalid, Bahreyn ve Suriye'de iki zaferle MERC'i kazandı. 2004 ila 2006 yıllarında, Şeyh Khalid MERC kariyerini sürdürürken (2005'te ikinci ve 2006'da üçüncü), P-WRC'ye katıldı, ardından 2007'de Ford Abu Dhabi WRT ile en üst dünya şampiyonası seviyesine yükseldi. Elde ettiği en iyi sonuç, 2011'de Avustralya Rallisi'ndeki beşincilik oldu.

2012'de ara verdikten sonra; Abu Dhabi, Abu Dhabi Racing ve Citroën Racing arasındaki ortaklığın başlatılmasında görev aldı. 2013, 2014 ve 2015 sezonları bir dizi WRC ve MERC yarışı arasında geçti. Üç kez Ortadoğu ikincisi oldu.

Şeyh Khalid'e 2014'ten beri Chris Patterson eşlik ediyor.

2015 Dubai Rallisi'nde bir zaferin ardından, Şeyh Khalid dört dünya şampiyonası yarışına katılarak Abu Dhabi Total WRT'de Kris Meeke, Craig Breen ve Stéphane Lefebvre'in performanslarını yakından takip etti.

Aynı zamanda rallye-raid yarışlarına da katılan Şeyh Khalid Dakar 2017'de start aldı – Şeyh Khalid, Citroën C3 WRC'nin direksiyonunda bir dizi WRC yarışına katılacak.

• 2004'te Akropol'de ilk WRC rallisi
• WRC'ye 65 katılım
• 2011 Avustralya WRC'de 5.

"2018'DE ŞAMPİYONLUK HEDEFLEMEK İÇİN 2017'DE ZAFERLER"

Yves-Matton.jpg

«WTCC'de üç yıllık bir döngünün sonuna, Markanın stratejik bir ürün sunmaya hazırlandığı ana gelmiştik: Yeni C3. Aynı zamanda, FIA da WRC için yeni bir yönetmeliği hayata geçirmek üzereydi. C3, bu tanıma kusursuzca uyuyordu ve her şey kendiliğinden yerli yerine oturmuştu. Bu birlik CITROËN'in otomobil sporlarına katılımından en iyi şekilde faydalanmasını sağlayacak.»

                                                               Yves Matton, CITROËN Racing Direktörü

Top